Jak poradzić sobie z problemami trawiennymi?

Czy zmagasz się z objawami takimi jak niestrawność, zgaga, odbijanie, uczucie pieczenia za mostkiem, uczucie pełności, ból górnej części brzucha, utrata apetytu, niedobory żelaza, witaminy B12, wzdęcia, zaparcia?

 

Możliwe, że powodem jest niewystarczająca ilość wydzielanego kwasu solnego i enzymów trawiennych, gdzie zbyt mała ilość tych substancji w żołądku zaburza proces trawienia i powoduje wspomniane dolegliwości. Innym powodem może być podrażniona śluzówka żołądka lub zbyt długi czas przyjmowania leków IPP (Inhibitorów Pompy Protonowej). A może przyczyna jest obecność pasożytów, w tym Giardia Lamblia, zakażenie Helicobakter Pyroli. Przyczyna może również leżeć w nietolerancji histaminy, należałoby wykonać odpowiednią diagnostykę pod tym kątem.

W tym przypadku, głównym celem jest znalezienie przyczyny dolegliwości.  Niezbędne będzie przeprowadzenie wnikliwego wywiadu zdrowotno-żywieniowego z pacjentem, analiza wyników aktualnych podstawowych badań z krwi, możliwe, że będzie konieczna dalsza diagnostyka, w celu znalezienia głównej przyczyny dolegliwości.

 

Zanim odkryjemy tą przyczynę, warto zadbać o podstawy!

 

  • Dbać o nawodnienie w ciągu dnia
  • Nie popijać dużej ilości płynów w trakcie trawienia posiłku (15 minut przed, 30 minut po posiłku)
  • Powoli przeżuwać każdy kęs, tak, żeby jedzenie trafiające do żołądka miało konsystencję papki. W ślinie znajduje się amylaza, która wstępnie trawi pokarm
  • Podczas spożywania posiłków, nie rozpraszaj się telefonem, telewizorem czy komputerem, bo rozpraszasz się wtedy i być może nie aktywuje się faza głowowa trawienia

 

Zadbaj o te podstawy i sprawdź czy jest poprawa. Jeśli nie będzie, pewnie Twój organizm potrzebuje wsparcia odpowiednią dietą i dopasowaną suplementacją, którą ustali i dobierze specjalista lekarz lub dietetyk kliniczny.

 

OCET JABŁKOWY

Wpływa na wydzielanie kwasu solnego i enzymów trawiennych. Stosowanie octu jabłkowego wykazuje pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową i glikemię.

Raz dziennie 10-20 ml rozpuszczone w połowie szklanki wody przed wybranym posiłkiem (u wrażliwych żołądków w trakcie posiłku) lub mniejsze ilości podzielone przed każdym posiłkiem (np. 5 ml)

Uwaga! Przeciwskazaniem są wszelkie stany zapalne śluzówki żołądka, dwunastnicy, nadżerki, wrzody, nowotwory.

 

SOK Z CYTRYNY

Podobnie jak ocet, może stymulować produkcję enzymów trawiennych, wystarczy sok z połówki cytryny z odrobiną ostudzonej, przegotowanej wody z czajnika.

 

IBEROGAST

Ekstrakt alkoholowy składający się z 9 różnych ziół, które wspomagają trawienie (20 kropli 3 razy dziennie)

 

CARITOL

Organiczny mus z papai z dodatkiem śliwki i mango, który przywraca komfort trawienny, regulując procesy trawienne oraz prawidłową pracę jelit (1-3 porcje dziennie po posiłkach)

 

ANANAS, PAPAJA

Zawierają enzymy trawienne (bromelainę i papinę – składniki wielu preparatów na trawienie

 

BETAINA HCL

Jest źródłem kwasu solnego produkowanego przez komórki okładzinowe żołądka. Optymalna ilość kwasu solnego jest konieczna do trawienia białek i przyswajania aminokwasów. Kwaśne pH ok. 1-2 jest niezmiernie ważne dla przyswajania witaminy B12 i żelaza. Betaina dobrze sprawdzi się w przypadku hipochlorhydrii (zbyt wysoki poziom pH w żołądku, niedostateczna ilość kwasu solnego w żołądku).

Stosowanie betainy HCl polega na zjedzeniu połowy posiłku, w trakcie przyjmuje się betainę, następnie spożywa się drugą część posiłku. Po spożyciu nie powinno pojawiać się uczucie palenia w żołądku.

Uwaga! Przeciwskazaniem są wszelkie stany zapalne śluzówki żołądka, dwunastnicy, nadżerki, wrzody czy nowotwory

 

N1 Enzymes SHOT z Lab One

Jest to złożony suplement diety, w skład którego wchodzi unikalna mieszanka 10 starannie dobranych enzymów trawiennych wspomagających prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Enzymy trawienne dostarczane egzogennie mogą przyczynić się do lepszego i wydajniejszego trawienia spożywanych produktów odżywczych oraz wyeliminować objawy typu wzdęcia czy zgaga.

N1 Enzymes SHOT z Lab One mogą zmniejszać problemy trawienne u osób z IBS, takie jak zaparcia, biegunki, ból brzucha, gazy. Mogą też obniżyć markery stanu zapalnego i zwiększyć liczbę dobrych bakterii jelitowych. Enzymy oparte są na pankreatynie, trypsynie, chymotrypsynie, papainie, lipazie i amylazie. Mogą być one też stosowane u osób ze stanem zapalnym żołądka.