BIORĘ EUTYROX/LETROX I NIE CHUDNĘ

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY A SCHUDNIĘCIE

Wiele moich pacjentek chcących schudnąć trafia do mnie, z powodu braku efektu diety, którą wcześniej poleciła im koleżanka, u której dany sposób odżywiania sprawdził się świetnie i koleżanka schudła, a u nich stosowanie tej samej diety nie zadziałało.

Przy okazji szukania przyczyn braku efektu związanego ze spadkiem masy ciała przy wdrożeniu diety z deficytem kalorycznym, nie rzadko zdarza się, że pacjentki mają diagnozowaną niedoczynność tarczycy.

Podejmując współpracę z pacjentami, którzy zgłaszają mi różne dolegliwości zdrowotne czy brak efektów w postaci spadku masy ciała pomimo podjęcia wielu różnych działań, wymagam wyników badań, m.in. panel tarczycowy (TSH, ft3, ft4, antyTPO, antyTG). Pomaga mi to przewidzieć jakie efekty może przynieść dieta przy zaburzeniach metabolicznych, braku równowagi hormonalnej, niedoborach kluczowych witamin czy minerałów potrzebnych do prawidłowej pracy tarczycy.

Kiedy pacjentka ma zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, wraca od lekarza z receptą na Eutyrox/Letrox i liczy, że te leki rozwiążą jej problem ze spadkiem masy ciała i brakiem energii do życia. Tymczasem, schudniemy, ale po warunkiem, że przyczyną był niedobór hormonów tarczycy i jeśli zaczniemy stosować właściwą dietę. Połączenie tych działań pozwoli na sprawny metabolizm organizmu warunkowany prawidłową produkcją hormonów tarczycy krążących w krwioobiegu. Jeśli lek jest prawidłowo dobrany, stosujesz dietę z delikatnym deficytem kalorycznym i nie masz innych problemów zdrowotnych niż niedoczynność tarczycy to możesz liczyć na przyspieszenie metabolizmu i schudnięcie.

A co jest, jeśli pomimo wdrożenia leków i diety nie chudniesz?

Składnikiem aktywnym Eutyroxu lub Letroxu jest lewotyroksyna w postaci NIEAKTYWNEJ to Twój organizm musi ją przekształcić w postać aktywną, czyli musi zajść konwersja, nie zawsze sobie z tym poradzi.

Co wpływa na pracę tarczycy i konwersję nieaktywnego hormonu do postaci aktywnej?
Przy zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy TSH jest wysokie. TSH stymuluje pracę tarczycy do produkcji większej ilości hormonów FT3 i FT4, których brakuje w organizmie. Tarczyca w ok. 80% produkuje hormon FT4 nieaktywny, który w odpowiednych warunkach przekształca się w aktywna formę FT3. Bardzo ważne jest, żebyśmy mieli rezerwy hormonu FT4 bo tylko go on jest organizm może regulować FT3 (aktywną formę). To właśnie aktywna forma FT3 wchodzi do wnętrza komórek i pobudza Twój metabolizm. Problem pojawia się, gdy FT4 masz w normie, ale jest on oporny na konwersję do FT3, wtedy nie ma dobrego metabolizmu i nie ma spalania tkanki tłuszczowej, do tego masz suchą skórę, zaparcia i nadwagę. Może się okazać, że pomimo brania leku, czyli dostarczania syntetycznego FT4, zamienia się on w problematyczną postać rT3, która blokuje działanie właściwej formy FT3. Dzieje się tak dlatego, że ten problematyczny rT3 przyczepia się do tych samych receptorów, które należą do aktywnej formy FT3 i zajmuje im miejsce, wtedy FT3 nie ma szans przyłączyć się do receptorów na powierzchni komórek i odczuwasz efektu, bo hormon nie działa.

Czy jesteś w stanie wpłynąć na prawidłową konwersję FT4 do FT3 a nie do rT3?

Tak, w jak największym stopniu ograniczyć czynniki, które to zaburzają. Należą do nich:

– stres

– wyczerpane nadnercza (zaburzony rytm dobory, za mało spacerów na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni, napięcie psychiczne)

– zaburzona gospodarka glukozowo-insulinowa

– zaburzenia hormonów płciowych, hiperprolaktynemia

– długotrwała dieta redukcyjna z dużym deficytem kalorycznym

– niedobory witamin i minerałów (selen, cynk, witamina D, żelazo, miedź, mangan, molibden)

– problemy jelitowe (biegunki i zaparcia na przemian)

– antybiotyki powodujące dysbiozę jelitową

– za mało białka w diecie, przez co organizm nie ma zasobów do produkcji hormonów tarczycy

 

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, umów się na konsultację. Wspólnie możemy znaleźć przyczynę braku efektów, poprawić konwersję pracy tarczycy i uzupełnić niedobory. Jeśli w trakcie naszej współpracy okaże się, że występuje u Ciebie problem z insulinoopornością, ustalimy dietę pod Twoje wyniki badań, aby ostateczne zalecenia dały satyfakcjonujące efekty. Jeśli do tej pory Twoja masa ciała nie spadła, a próbowałeś już mnóstwa diet, to nie spadnie jeśli nadal będziesz eksperymentować na własną rękę. Pamiętaj, tylko znalezienie przyczyny i działanie przyczynowe gwarantuje zdrowienie.