Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zaburzenie cyklu menstruacyjnego, które objawia się różnymi dolegliwościami fizycznymi, emocjonalnymi i behawioralnymi.
Do najczęstszych objawów PMS należą bóle brzucha, obrzęk piersi, napięcie mięśni, wahania nastroju, uczucie zmęczenia i drażliwość.
Leczenie PMS
Może obejmować dietę, zmniejszenie stresu, poradnictwo, ćwiczenia, określone witaminy i minerały oraz leki, takie jak leki moczopędne i uspokajające.
Warto zwrócić uwagę, że przyjmowanie niektórych leków np. sterydów powoduje niedobór potasu. Inne leki tj. antybiotyki sulfonamidowe są chemicznie podobne do inhibitorów anhydrazy węglanowej, które powodują znaczne niedobory potasu. Dodatkowo, organizm traci wodorowęglan, a chlorek ulega zatrzymaniu, więc należy przyjmować potas w formie alkalicznej, takiej jak cytrynian, wodorowęglan, glukonian.
Potas jest jednym z najważniejszych minerałów w organizmie. Powyżej 98 % całkowitej zawartości tego elektrolitu znajduje się wewnątrz komórki, więc jest 30 razy bardziej stężony wewnątrz komórki niż na zewnątrz.
Przeprowadzono badanie na kobietach z dotkliwym PMS, oceniając w skali bólu 1(łagodny) do 7 (dotkliwy), każda kobieta dokonała oceny nasilenie PMS dla dwóch cykli zanim zaczęła przyjmować potas i kontynuowała swoją ocenę codziennie przez 4 do 5 cykli po rozpoczęciu przyjmowania potasu.
Większość przyjmowała 400 mg K/dzień w postaci glukonianu oraz 200 mg K/dzień w postaci chlorku przez dwa pierwsze cykle. Po tym czasie stosowano już tylko glukonian.
Co zaobserwowano?
wzdęcia brzucha zaczęły zanikać od razu, z wyjątkiem dwóch pań, które spożywały dużo soli nie chciały ograniczyć spożycia sodu. W ich przypadku zatrzymywanie wody w rzeczywistości uległo pogorszeniu w ciągu pierwszych kilku cykli przyjmowania potasu, objaw ten został całkowicie zlikwidowany w czwartym cyklu, nawet przy zachowaniu wysokiego poziomu spożycia soli
w pierwszym cyklu przyjmowania potasu czasami zwiększała się tkliwość piersi i bóle menstruacyjne.
Tkliwość piersi ulegała stopniowemu zanikowi w ciągu najbliższych kilku cykli.
Wnioski:
większość ludzi dobrze przyswaja 600 mg K/dzień w postaci glukonianu, który jest łagodną formą dla przewodu pokarmowego
potas należy stosować codziennie
suplementacja potasu musi rozpocząć się na początku cyklu
nie należy przyjmować bezfosforanowych suplementów wapnia, gdyż ich działanie wydaje się całkowicie zatrzymywać efekty poprawy w kwestii objawów PMS
_____